Rezerwacja wizyt: 22 273 56 76
kontakt@klinikachirurgiireki.pl

Zespół Cieśni Nadgarstka

Dr Sebastian Witkowski

Zespół Cieśni Nadgarstka

Zespół Cieśni Nadgarstka (zwany Zespołem Cieśni Kanału Nadgarstka) jest chorobą polegającą na ucisku nerwu pośrodkowego w okolicy nadgarstka. W dzisiejszych czasach występuje głównie u osób pracujących przy komputerze (uznana choroba zawodowa), często pojawia się u kobiet w ciąży lub po porodzie, u chorych na cukrzycę lub niedoczynność tarczycy. Nieleczony może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu, a tym samym braku czucia oraz trwałego kalectwa.

OBJAWY

W Zespole Cieśni Nadgarstka mogą pojawiać się nagle lub stopniowo. Często początkowo o niewielkim nasileniu, z czasem ich częstotliwość rośnie.

DRĘTWIENIE PALCÓW

Najczęściej dotyczą palca środkowego, w następnej kolejności wskazującego oraz serdecznego, najrzadziej kciuka. Nasilają się w trakcie dłużej trwającego bezruchu (np. w trakcie snu) lub podczas ucisku dłoniowej powierzchni ręki (np. jazda na rowerze).

BÓLE RĘKI

Pojawiają się w nocy oraz nad ranem, niejednokrotnie wybudzając ze snu. Są oznaką stopniowej destrukcji nerwu pośrodkowego.

PROMIENIOWANIE BÓLU

Ból najczęściej promieniuje z nadgarstka do łokcia i palców. Może również promieniować do barku, który czasami jest jedynym miejscem występowania dolegliwości bólowych.

WYPADANIE PRZEDMIOTÓW

Często pojawia się po dłuższym okresie trwania choroby. Związane z osłabieniem czucia opuszek palców spowodowanego uszkodzeniem włókien czuciowych nerwu. Największe nasilenie osiąga po przebudzeniu.

Diagnostyka i przebieg leczenia

Diagnostykę większości  przypadków przeprowadza dr Sebastian  Witkowski już podczas pierwszej wizyty. Wywiad i badanie przedmiotowe uzupełnia badanie USG, które pozwala na dokładne określenie miejsca ucisku nerwu. W trakcie USG pacjent sam może „przyjrzeć się” własnej chorobie oraz zrozumieć jej przyczynę. W przypadkach wątpliwych konieczne może być uzupełnienie diagnostyki o badanie EMG. Poniżej prezentuje przebieg leczenia.

KWALIFIKACJA

Wizyta konsultacyjna i umówienie terminu operacji. Jeśli Pacjent nie posiada  USG potwierdzającego Zespół Cieśni Nadgarstka możliwe jest wykonanie badania podczas wizyty. W tym przypadku proszę o zarezerwowanie wizyty wraz z badaniem USG. Jeśli wykonano wcześniej EMG (przewodnictwo nerwowe) jednoznacznie potwierdzające Zespół Cieśni Nadgarstka dodatkowe badania (w tym USG) najczęściej nie są konieczne. Po zakwalifikowaniu do operacji otrzymacie Państwo bezpośredni numer telefonu do dr Witkowskiego, dzięki czemu w razie pytań i wątpliwości zapewniony jest stały kontakt z lekarzem prowadzącym.

ZABIEG OPERACYJNY

Przeprowadzany przez  dr Sebastiana Witkowskiego w nowoczesnej klinice na bloku operacyjnym (nie na sali zabiegowej). Odcinkowe znieczulenie ręki wykonuje specjalista anestezjolog. Dodatkowo podawane są dożylne leki przeciwbólowe oraz uspakajające, co jest nieporównywalnie bardziej komfortowe od znieczulenia miejscowego. Po zabiegu odpoczniecie Państwo na kameralnej sali z telewizorem i wifi oraz całodobową opieką pielęgniarki i lekarza dyżurnego (w Szpitalu można pozostać do rana następniego dnia bez dodatkowych opłat).

POWRÓT DO SPRAWNOŚCI

Nocne dolegliwości bólowe najczęściej ustępują zaraz po zabiegu. Ustąpienie drętwień i poprawa czucia wymagają dłuższego czasu. Od pierwszej doby po zabiegu operacyjnym wskazane są ćwiczenia ręki w pełnym zakresie bez obciążenia. Szczegółowe informacje odnośnie postępowania otrzymacie Państwo od dr Sebastiana Witkowskiego

ZAKOŃCZENIE LECZENIA

Powrót do pełnej sprawności zajmuje około 4-6 tygodni. Po tym czasie możliwy jest powrót do aktywności sprzed operacji.

CENNIK

Uwaga, nie wykonuje zabiegów w ambulatorium oraz na salach zabiegowych. Operacje wykonywane są przeze mnie w nowczesnej Klinice, na w pełni wyposażonej sali operacyjnej z udziałem lekarza specjalisty anestezjologa, dyplomowanej pielęgniarki anestetycznej dbającymi o bezbólowy oraz bezstresowy przebieg operacji. Sprzęt do operacji przygotowywany jest przez dwie instrumentariuszki z wieloletnim doświadczeniem. Po operacji mogą Państwo odpocząć na kameralnej, nowoczesnej sali z elektrycznie regulowanymi łóżkami oraz telewizją i dostępem do WIFI. Powrót do domu możliwy jest tego samego dnia kilka godzin po operacji lub rano następnego dnia. Oddział dysponuje całobową opieką pielęgniarską oraz lekarską. Przed porównaniem oferty innych Klinik proszę sprawdzić czy powyższe standardy są spełnione.

UWAGA

Jeśli byłeś/aś operowany/a z powodu zespołu cieśni nadgarstka  i nie odczuwasz poprawy w zakresie dolegliwości bólowych – skonsultuj się koniecznie. Stan taki może wymagać reoperacji.

ZASTANAWIASZ SIĘ KTÓRĄ KLINIKĘ WYBRAĆ?

CO MNIE WYRÓŻNIA