Rezerwacja wizyt: 22 273 56 76
kontakt@klinikachirurgiireki.pl

Zespół Tunelu Nerwu Łokciowego

Dr Sebastian Witkowski

Zespół Tunelu Nerwu Łokciowego

Zespół tunelu nerwu łokciowego (zespół rowka nerwu łokciowego, zespół kanału nerwu łokciowego) jest neuropatią uciskową nerwu na wysokości łokcia. Przyczynami ucisku mogą być przebyte urazy, złamania, obecność dodatkowego mięśnia łokciowego który często zaczyna uciskać nerw po ćwiczeniach fizycznych jednak w większości przypadku przyczyna ucisku nie jest znana. Choroba częściej występuje u palaczy.

OBJAWY

W przeciwieństwie do zespołu cieśni nadgarstka w przypadku nerwu łokciowego często obajwy ruchowe (osłabienie siły mięśniowej) dominują nad czuciowymi (w tym drętwieniami). Nasilają się one w trakcie zgięcia łokcia (np. rozmowa przez telefon) lub podpierania.

DRĘTWIENIA

Najczęściej dotyczą palca V („małego”) oraz połowy palca IV. W bardziej zaawansowanych stadiach dołącza się osłabienie czucia opuszek tych palców.

OSŁABIENIE SIŁY

Osłabienie najczęściej dotyczy siły chwytu oraz przywiedzenia kciuka i palca V (przyciśnięcia do palców sąsiadujących). Charakterystyczne jest „odstawanie” V palca.

ZANIKI MIĘŚNI

W późniejszych stadiach dołączają się zaniki mięśni międzykostnych objawiające się uwydatnienie kości śródręcza oraz zmniejszeniem masy mięśniowej między kciukiem a drugą kością śródręcza.

BÓLE

Ból najczęściej lokalizuje się po wewnętrznej stronie łokcia promienując zarówno do barku jak i nadgarstka. Czasami może mieć charakter kłucia lub przechodzących „prądów”

Diagnostyka i przebieg leczenia

Diagnostyka większości przypadków wymaga zarówno badania USG (które można wykonać na wizycie konsultacyjnej) oraz EMG (elektromiografi) w celu określenia stopnia ubytku przewodzenia włókien nerwu oraz oceny jego poziomu.

WIZYTA KWALFIKACYJNA

Najlepiej na pierwszą wizytę przynieść uprzednio wykonane badanie EMG, jego analiza pozwoli na ocenę parametrów przewodzenia nerwu. Dodatkowo wykonane badanie USG w trakcie wizyty może pokazać dodatkowe przyczyny ucisku. W przypadku jednoznacznego wyniku EMG, badanie USG niej

ZABIEG OPERACYJNY

Przeprowadzany przez dr Sebastiana Witkowskiego w nowoczesnej klinice na bloku operacyjnym (nie na sali zabiegowej). Odcinkowe znieczulenie ręki wykonuje specjalista anestezjolog. Dodatkowo podawane są dożylne leki przeciwbólowe oraz uspakajające, co jest nieporównywalnie bardziej komfortowe od znieczulenia miejscowego. Po zabiegu odpoczniecie Państwo na kameralnej sali z telewizorem i wifi oraz całodobową opieką pielęgniarki i lekarza dyżurnego (w Szpitalu można pozostać do rana następniego dnia bez dodatkowych opłat).

POWRÓT DO SPRAWNOŚCI

Dolegliwości bólowe jeśli występowały najczęściej ustępują zaraz po zabiegu lub w ciągu kilku dni. Drętwienia i poprawa czucia może zając dłuższy okres czasu. Od pierwszej doby po zabiegu operacyjnym wskazane są ćwiczenia ręki w pełnym zakresie bez obciążenia. Szczegółowe informacje odnoścnie postępowania otrzymacie Państwo ode mnie.

ZAKOŃCZENIE LECZENIA

Powrót do sprawności zajmuje około 4-6 tygodni. W przypadku pracy biurowej możliwy jest wcześniejszy powrót, po około 2 tygodniach. Ograniczenie ciężkiej aktywności fizycznej powinno wynosić około 3 miesiące.

CENNIK

Uwaga, nie wykonuje zabiegów w ambulatorium oraz na salach zabiegowych. Operacje wykonywane są przeze mnie w nowczesnej Klinice, na w pełni wyposażonej sali operacyjnej z udziałem lekarza specjalisty anestezjologa, dyplomowanej pielęgniarki anestetycznej dbającymi o bezbólowy oraz bezstresowy przebieg operacji. Sprzęt do operacji przygotowywany jest przez dwie instrumentariuszki z wieloletnim doświadczeniem. Po operacji mogą Państwo odpocząć na kameralnej, nowoczesnej sali z elektrycznie regulowanymi łóżkami oraz telewizją i dostępem do WIFI. Powrót do domu możliwy jest tego samego dnia kilka godzin po operacji lub rano następnego dnia. Oddział dysponuje całobową opieką pielęgniarską oraz lekarską. Przed porównaniem oferty innych Klinik proszę sprawdzić czy powyższe standardy są spełnione.

ZASTANAWIASZ SIĘ KTÓRĄ KLINKĘ WYBRAĆ

CO MNIE WYRÓŻNIA