Telefon: 795 422 339
kontakt@klinikachirurgiireki.pl

Zespół Tunelu Nerwu Łokciowego

Dr Sebastian Witkowski

Zespół Tunelu Nerwu Łokciowego

Zespół tunelu nerwu łokciowego (zespół rowka nerwu łokciowego, zespół kanału nerwu łokciowego) jest neuropatią uciskową nerwu na wysokości łokcia. Przyczynami ucisku mogą być przebyte urazy, złamania, obecność dodatkowego mięśnia łokciowego który często zaczyna uciskać nerw po ćwiczeniach fizycznych jednak w większości przypadku przyczyna ucisku nie jest znana. Choroba częściej występuje u palaczy.

OBJAWY

W przeciwieństwie do zespołu cieśni nadgarstka w przypadku nerwu łokciowego często obajwy ruchowe (osłabienie siły mięśniowej) dominują nad czuciowymi (w tym drętwieniami). Nasilają się one w trakcie zgięcia łokcia (np. rozmowa przez telefon) lub podpierania.

DRĘTWIENIA

Najczęściej dotyczą palca V („małego”) oraz połowy palca IV. W bardziej zaawansowanych stadiach dołącza się osłabienie czucia opuszek tych palców.

OSŁABIENIE SIŁY

Osłabienie najczęściej dotyczy siły chwytu oraz przywiedzenia kciuka i palca V (przyciśnięcia do palców sąsiadujących). Charakterystyczne jest „odstawanie” V palca.

ZANIKI MIĘŚNI

W późniejszych stadiach dołączają się zaniki mięśni międzykostnych objawiające się uwydatnienie kości śródręcza oraz zmniejszeniem masy mięśniowej między kciukiem a drugą kością śródręcza.

BÓLE

Ból najczęściej lokalizuje się po wewnętrznej stronie łokcia promienując zarówno do barku jak i nadgarstka. Czasami może mieć charakter kłucia lub przechodzących „prądów”

Diagnostyka i przebieg leczenia

Diagnostyka większości przypadków wymaga zarówno badania USG (które można wykonać na wizycie konsultacyjnej) oraz EMG (elektromiografi) w celu określenia stopnia ubytku przewodzenia włókien nerwu oraz oceny jego poziomu.

WIZYTA KWALFIKACYJNA

Najlepiej na pierwszą wizytę przynieść uprzednio wykonane badanie EMG, jego analiza pozwoli na ocenę parametrów przewodzenia nerwu. Dodatkowo wykonane badanie USG w trakcie wizyty może pokazać dodatkowe przyczyny ucisku. W przypadku jednoznacznego wyniku EMG, badanie USG niej

ZABIEG OPERACYJNY

Przeprowadzany przez dr Sebastiana Witkowskiego w nowoczesnej klinice na bloku operacyjnym (nie na sali zabiegowej). Odcinkowe znieczulenie ręki wykonuje specjalista anestezjolog. Dodatkowo podawane są dożylne leki przeciwbólowe oraz uspakajające, co jest nieporównywalnie bardziej komfortowe od znieczulenia miejscowego. Po zabiegu odpoczniecie Państwo na kameralnej sali z telewizorem i wifi oraz całodobową opieką pielęgniarki i lekarza dyżurnego (w Szpitalu do wieczora w dniu operacji).

POWRÓT DO SPRAWNOŚCI

Dolegliwości bólowe jeśli występowały najczęściej ustępują zaraz po zabiegu lub w ciągu kilku dni. Drętwienia i poprawa czucia może zając dłuższy okres czasu. Od pierwszej doby po zabiegu operacyjnym wskazane są ćwiczenia ręki w pełnym zakresie bez obciążenia. Szczegółowe informacje odnoścnie postępowania otrzymacie Państwo ode mnie.

ZAKOŃCZENIE LECZENIA

Powrót do sprawności zajmuje około 4-6 tygodni. W przypadku pracy biurowej możliwy jest wcześniejszy powrót, po około 2 tygodniach. Ograniczenie ciężkiej aktywności fizycznej powinno wynosić około 3 miesiące.

PACJENCI O MNIE

WYBRANE ZWERYFIKOWANE OPINIE Z PORTALU ZNANYLEKARZ

Zabieg operacyjny przeprowadzony przez Doktora Witkowskiego zlikwidował natychmiast wszystkie dolegliwości związane z nerwem łokciowym. Wcześniej odczuwałem bardzo dokuczliwe bóle łokcia oraz znaczne osłabienie siły mięśni ręki, a także zaburzenia czucia opuszki małego palca. Efekt pooperacyjny spektakularny. Obecnie funkcjonuje bez żadnych dolegliwości.

Doktor Witkowski to wspaniały specjalista! Problemy z nerwem łokciowym miałem od wielu lat, pomimo wielu sesji rehabilitacyjnych czułem ciągłe pogorszenie. W ostatnim czasie pojawiły się dodatkowo zaniki mięśniowe ręki. Doktor skierował mnie w bardzo szybkim trybie na zabieg operacyjny, który sam wykonał. Poprawa siły mięśniowej oraz czucia była widoczna już na drugi dzień.

Z zanikami mięśni ręki oraz drętwieniami małego palca chodziłem po różnych lekarzach i dopiero Doktor Witkowski wykonał USG oraz zlecił wykonanie badania EMG, które pokazało ciężkie uszkodzenie nerwu łokciowego. Doktor w bardzo krótkim czasie umówił mnie na operację którą sam wykonał. Poprawa siły mięśniowej była widoczna już następnego dnia. Drętwienia i zaburzenia czucia również po jakimś czasie się wycofały. Przebieg leczenia zupełnie bez bólowy.

Około roku wędrowałam po neurologach i neurochirurgach. Uszkodzenie nerwu łokciowego długo bez konkretnej diagnozy i zanik mięśnia między kciukiem a wskazującym palcem. Bardzo dokładny lekarz. Zostałam operowana miesiąc temu na zespół rowka łokciowego. Nerw został przeniesiony na nowe miejsce. Po operacji nie mam poprzednich bóli. Ręka sprawna. Operacja nie jest taka straszna jak ją malują. Wszystko odbyło się sprawnie i szybko.

Miałem znaczne osłabienie siły ręki oraz widoczne zaniki mięśniowe. Doktor Witkowski wykonał perfekcyjnie operacje kanału nerwu łokciowego po której na drugi dzień widać było znaczną poprawę siły mięśniowej, a poprawa czucia nastąpiła w ciągu kilku tygodni. Wszystkie dolegliwości bólowe występujące przed operacją minęły.

CENNIK

Uwaga, nie wykonuje zabiegów w ambulatorium oraz na salach zabiegowych. Operacje wykonywane są przeze mnie w nowczesnej Klinice, na w pełni wyposażonej sali operacyjnej z udziałem lekarza specjalisty anestezjologa, dyplomowanej pielęgniarki anestetycznej dbającymi o bezbólowy oraz bezstresowy przebieg operacji. Sprzęt do operacji przygotowywany jest przez dwie instrumentariuszki z wieloletnim doświadczeniem. Po operacji mogą Państwo odpocząć na kameralnej, nowoczesnej sali z elektrycznie regulowanymi łóżkami oraz telewizją i dostępem do WIFI. Powrót do domu możliwy jest tego samego dnia kilka godzin po operacji lub rano następnego dnia. Oddział dysponuje całobową opieką pielęgniarską oraz lekarską. Przed porównaniem oferty innych Klinik proszę sprawdzić czy powyższe standardy są spełnione.

ZASTANAWIASZ SIĘ KTÓRĄ KLINKĘ WYBRAĆ

CO MNIE WYRÓŻNIA
Call Now Button